Μπίλεφελντ – Ντιναμό Δρέσδης στην Betrebels

Στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της 2. Μπουντεσλίγκα, η Μπίλεφελντ υποδέχεται την Ντιναμό Δρέσδης (16:30) και η Betrebels προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος επιλογών.

Μετά από μία αρκετά ισορροπημένη αναμέτρηση, η Μπίλεφελντ έφυγε με το βαθμό της ισοπαλίας από την έδρα της Χαϊντενχάιμ (1-1) για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος την προηγούμενη βδομάδα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 43’ με το γκολ του Σάτερερ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Ντόβενταν. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον Έντμουντσον. Την ασίστ μοίρασε ο Χάρτερτζ. Ευχάριστα είναι τα νέα για τον προπονητή της Μπίλεφελντ, Τζεφ Σαϊμπίνε, εν όψει της σημερινής πρώτης εντός έδρας αναμέτρησης για το πρωτάθλημα κόντρα στην Ντιναμό Δρέσδης.

Η Ντιναμό Δρέσδης ξεκίνησε με τον πλέον θετικό τρόπο τις φετινές υποχρεώσεις της για το πρωτάθλημα. Πιο συγκεκριμένα, την προηγούμενη βδομάδα κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Ντούισμπουργκ (1-0 εντός έδρας). Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Ρόσερ στο πρώτο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 39’ μετά την ασίστ του Χέισε. Σήμερα, οι «κιτρινόμαυροι» θα δώσουν μία δύσκολη μάχη στην έδρα της Μπίλεφελντ. Στις τελευταίες δύο επισκέψεις τους σε αυτήν πανηγύρισαν τη νίκη για τη 2. Μπουντεσλίγκα (2-1 στις 18/12/16 και 3-2 στις 23/2/18).