Χάουγκεσουντ – Βαλερένγκα με πλήθος αγορών στην Betrebels

Η Χάουγκεσουντ υποδέχεται στην έδρα της τη Βαλερένγκα στη μεταξύ τους μάχη (20:00) για την 18η αγωνιστική της Ελιτσέριεν. Την αναμέτρηση προσφέρει προς στοιχηματισμό με μεγάλη γκάμα επιλογών η Betrebels.

Από δύο σερί νίκες προέρχεται η Χάουγκεσουντ στο πρωτάθλημα, καθώς κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Σάντεφιορντ (4-2 εντός έδρας) και Τρόμσο (2-1 εκτός έδρας). Την προηγούμενη βδομάδα κόντρα στην τελευταία οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 5’ με τον Κονέ. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 61’ από τον Άντερσεν. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο 75’ ο Στόλας. Στις επτά τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε η Χάουγκεσουντ για το πρωτάθλημα γνώρισε μόλις μία ήττα. Στις υπόλοιπες σημείωσε τέσσερις νίκες και δύο ισοπαλίες.

Χωρίς νίκη παραμένει η Βαλερένγκα στις πέντε τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα, στις οποίες σημείωσε τρεις ισοπαλίες και δύο ήττες. Την προηγούμενη βδομάδα μοιράστηκε από ένα βαθμό με τη Σάντεφιορντ (2-2 εντός έδρας). Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τα γκολ των Καστράτι (3’ πεν.) και Οφκίρ (80’). Στο 89’ οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Μάικλ, προτού ο Μίρε ισοφαρίσει στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση. Μία ισοπαλία και τρεις ήττες είναι ο απολογισμός της Βαλερένγκα στις τέσσερις τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε για την ίδια διοργάνωση.

*** Ισχύει μόνο για τα εγγεγραμμένα μέλη της Betrebels.